راز داوینچی – دن براون

راز داوینچی – دن براون


میخواهم در این متن کمی سریعتر به اصل موضوع بپردازم. در اصل میخواهم بگویم، اگر در جستجوی هیجان هستید، اگر عاشق داستان های غیر قابل حدس زدن هستید، اگر فکر میکنید به راحتی با یک کتاب غافل گیر نمیشوید، حتما این کتاب را در لیست مطالعه خود قرار دهید.

شما به عنوان یک خواننده از فصل اول این کتاب با غافلگیری روبه رو خواهید بود تا  فصل آخر و دقیقا صفحه آخر کتاب که نگاهی عمیق به مفهوم رازها و معاماهای مطرح شده در طول کتاب را برملا میکند.

نکته بسیار جالب داستان این است که خواننده هرچه سعی میکند حتی بخشی از داستان را حدس بزند، نمی تواند و همین موضوع موجب ایجاد کنجکاوی میشود. به عنوان مثال تصور کنید شما در بخشی از داستان متوجه دلایل مرگ های پی در پی خواهید شد که همواره از ابتدای ماجرا بر اتفاقی بودن یا با نقشه های پیش بینی شده توصیف شده است و در پشت این رویداد که اصلا هم تصادفی نبوده یک نقشه بزرگ و آشکار شدن یک معما نهفته است.

اما دن براون با خلق یک چهارگانه بی نظیر علاوه برجذب مخاطبین زیاد که کتبش را به پرفروش ترین ها تبدیل کرده است، حواشی زیادی نیز ایجاد کرده است. به هرحال پرداختن به موضوعاتی از نماد های مربوط به قرن ها پیش که بیانگر حساسیت های مذهبی نیز هستند، خالی از ایجاد حاشیه نخواهد بود. وی در کتب فرشتگان و شیاطین، راز داوینچی، نماد گمشده و دوزخ به صورت خاص موضوع نماد شناسی و مفاهیم پیرامون آنرا بررسی میکند.

اصلا مهم نیست که شما به عنوان خواننده از این موضوع اطلاعی نداشته باشید، بخشی از هیجان این کتاب به دلیل اینکه شما مجبور به جستجو در گوگل هم می شود، خواهد بود. به عنوان مثال زمانی که تبینینگ، یکی از شخصیت های داستان تابلوی شام آخر را برای سوفی توضیح میدهد، بخشی از موضوع به قدری شک به خواننده ایجاد میکند که شما چاره ای جز جستجو در گوگل و یافتن تصویر با کیفیت تابلوی شام آخر ندارید.

تصور اینکه یک پدر بزرگ داشته باشیدکه حتی کادوی تولد شما را نیز پس از حل چندین معمای تودرتو برایتان آماده کرده است، چقدر سخت است؟ سونیر در این کتاب به راحتی هرچه تمام تر نقش این فرد را بازی خواهد کرد و نوه خود و بسیاری از کاراکترهای داستان را درگیر معماهای خود میکند، تا اینکه لنگدان که یک پروفسور قهار در نماد شناسی است، میتواند معاماهای این فرد را یکی پس از دیگری حل کرده تا خود را به کلید اسرار داستان که همان جام مقدس است، نزدیک کند، جامی که مفهوم آن چه برای کاراکتر داستان و چه برای خواننده به شدت غیر منتظره خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *