منشاء - دن براون


دان براون با یک تریلر  معمایی جدید بازگشته است.

رابرت لنگدان، پروفسور هاروارد و متفکر محبوب که سر از رازهای حیرت‌انگیز و توطئه‌های تکان‌دهنده‌ در «رمز داوینچی» -رمان پرفروش دن براون- در آورده است، با ماجراهای جدیدی بازگشته و بازهم در خطر است. نویسنده در این کتاب به بیان نظراتش درباره‌ی تکنولوژی از زبان لنگدان می‌پردازد و کلید معمای داستانش را در آثار هنری مشهور اسپانیا پنهان می‌کند.

این بار اما، راز هولناک و تکان‌دهنده، کشف نابغه‌ی کامپیوتر، ادموند کِرش، است که درست زمانی که می‌خواهد کشف جدید خود را در موزه‌ی گوگنهام در اسپانیا به گوش روشنفکران جهان برساند، ترور می‌شود. البته در این کتاب چیز خاصی درباره‌ی کشف کِرش نمی‌شنویم جز اینکه تقریبا با تمام مکتب‌های مذهبی در تناقض است، و این‌کار را کاملا ساده و متقاعدکننده انجام داده است.

ناگفته نماند که این کتاب همچنین در معرفی بارسلون و معماری بی‌نظیرش به جهان بی‌تاثیر نبوده است. طبق گفته‌ی براون، نویسنده‌ی کتاب، وقت و پول زیادی در اسپانیا صرف تحقیق و پژوهش درباره‌ی موضوع کتاب شده است و دلیل انتخاب این کشور، ترکیب نمادهای سنتی و مدرن مجذوب‌کننده در این کشور است و شاید با موضوع استقلال کاتالونیا بی‌ربط نیست.

«منشاء» که همچون کتاب‌های پیشین براون فروش بی‌نظیری داشته، پس از انتشار باعث سرازیر شدن موج گسترده‌ای از گردشگران به محل وقوع داستان شده است.

این کتاب در سوم اکتبر ۲۰۱۷ در ۱۳ کشور جهان به‌طور همزمان منتشر شد و ترجمه‌ی آن از سوی مترجمان مختلف در دنیا با تدابیر امنیتی شدیدی همراه بوده است طوری‌که مترجم ترکیِ این رمان، پِتِک دمیر، می‌گوید «دوماه در خانه‌ای در بارسلونا همراه مترجمان دیگر که حتی ملیت‌شان را نمی‌شناخت محبوس بوده‌ است». او همچنین گفته است: «هربار که از اتاق خارج می‌شدیم اسم‌هایمان را یادداشت می‌کردند. در این مدت نمی‌توانستیم از وسایل الکترونیکی شخصی استفاده کنیم. حتی اجازه‌ی استفاده از ساعت مچی را نیز نداشتیم. تلفن‌های همراه خود را پیش از ورود به اتاق باید در کمدی شخصی خود می‌گذاشتیم. در طول ساعات کاری اجازه خروج از اتاق را نداشتیم. حتی اجازه نداشتیم با خانواده‌هایمان دیدار کنیم و این از همه سخت‌تر بود …».

اما سئوالی که پس از شنیدن ماجراهای متعدد حواشی انتشار چنین کتابی پیش می‌آید -کتابی که با استقبال بی‌نظیری هم روبرو شده است و همگان در انتظار ساخته شدن فیلم اقتباسی این اثر  محبوب از سوی ران هوارد هستند- این است که چرا در ایران با گذشت تقریبا یک سال باید چاپ شود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *