معرفی انواع دسته‌بندی موضوعی کتب - قسمت چهارم

معرفی انواع دسته‌بندی موضوعی کتب - قسمت چهارم


کُمیک

کتاب کمیک که بانام مجله کمیک نیز شناخته می‌شود، اشاره به محصولات منتشرشده‌ای دارد که شامل هنر کمیک، و تلفیقی از سری تصاویر فکاهی و به شکل پنل‌هایی است که معمولاً با یک توصیف یا روایت کوتاه همراه هستند. این توصیفات معمولاً با شکل بالون که گفتگویی میان شخصیت‌هاست نشان داده می‌شود. مضمون عمده‌ی کمیک‌ها برخورد ابرقهرمان داستان با مشکلات و ضدقهرمان‌ها و شکست دادن آن‌هاست.

کمیک در فرهنگ‌های مختلف دارای تاریخ متفاوتی است. اعتقاد دانشمندان براین است که نخستین کمیک مربوط به دوره ماقبل تاریخ و نقاشی‌های “غار لاسکو” می‌شود. تاریخ کمیک در آمریکا، اروپا و ژاپن به اواسط قرن بیستم برمی‌گردد که در اروپا با کارتون‌های “ردولفه تپفر” در دهه ۱۸۳۰ آغاز شد و سپس با “ماجراهای تن‌تن” و “میلو” در دهه ۱۹۲۰ به اوج خود می‌رسد. در آمریکا اما کمیک در اوایل قرن بیستم و به‌صورت داستان‌هایی در مجلات و روزنامه‌ها پدیدار شد. در ژاپن هم کمیک به قرن سیزدهم بازمی‌گردد که بانام مانگا شناخته شد.

در ایران کمیک با عنوان داستان‌های مصور با مجله کیهان بچه‌ها در دهه ۱۳۴۰ شناخته شد و سپس در سال ۱۳۵۵ نخستین داستان مصور ایرانی که تصویربرداری آن به دست سیروس راد صورت گرفت، بانام رستم‌واسفندیار، توسط کانون پرورشی فکری کودکان‌ونوجوانان منتشر شد. “نه بچه جون” نیز ترجمه‌ای از یک داستان مصور، برگرفته از شعر “نه بچه” چارلز بوکوفسکی است.

کمیک روزنامه‌ای نوعی از کمیک است که در روزنامه‌ها منتشرشده و معمولاً دارای اسلایدهای کمی هستند و دارای شماره‌های مختلف یا دنباله‌دار نیستند. ازجمله معروف‌ترین کمیک‌های روزنامه‌ای “گارفیلد” و “فانتوم” هستند؛ در ایران نیز می‌توان به کمیک‌های “چلچراغ”، “همشهری جوان” و “دوست” اشاره کرد.

کمیک‌ مجله‌ای، به آن دسته از کمیک‌ها گفته می‌شود که هر هفته، ماه یا هرروز منتشرشده و معمولاً تعداد صفحاتشان در حدود ۲۰، ۳۰ صفحه است و دارای دو یا سه شماره هستند. ازاین‌دست کمیک‌های می‌توان به “مارول کمیکس” یا “دی. سی. کمیکس” اشاره کرد و در ایران نیز “مجله گل‌آقا” معروف‌ترین آن است.

کمیک اقتباس‌شده از فیلم ازجمله کمیک‌هایی است که در آن از متن فیلم‌نامه و طراحی صحنه‌ی فیلم استفاده می‌شود که از آن جمله می‌توان به “جانگو رهاشده” اثر تارانتینو، و در ایران به سایت “فیلم‌باز” اشاره کرد.

جنایی

ژانر جنایی شامل کتاب‌ها و فیلم‌هایی درباره‌ی مجرمین و سیستم قضایی است، اما رایج‌ترین آن‌ها به بررسی علل جرم می‌پردازد. از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین نوع ژانر علی‌الخصوص در حوزه سینما ژانر جنایی می‌باشد و این محبوبیت در بین مخاطبان به دلیل ظرفیت داستانی این ژانر می‌باشد که بسیار بالاست؛ و ژانر پلیسی، ژانر ترسناک، ژانر تعقیب و انواع دیگر ژانرها به دلیل داشتن فضایی مشابهِ ژانر جنایی زیرگروه این ژانر محسوب می‌شوند.

در ژانر جنایی داستان قانون‌شکنی‌هایی به تصویر کشیده می‌شود که درواقع خلاف عرف و قوانین اجتماعی مرسوم هستند و در آن با اخاذی، گروگان‌گیری، گروه‌های مافیایی، دزدی و یا قتل روبرو هستیم.

ازجمله رمان‌های جنایی معروف که بسیاری از آن‌ها نیز به فارسی ترجمه‌شده است -و این نشان از وجود مخاطبان بسیار زیاد طرفدار این ژانر در ایران نیز دارد- می‌توان به آثار آگاتا کریستی (برای مثال راز پرونده مختومه) اشاره کرد. چند نمونه دیگر ژانر جنایی “خواب بزرگ” اثر ریموند چندلر، “ربکا” اثر دافنه موریه، “سکوت بره‌ها” اثر توماس هریس، “لورا” اثر ورا کاسپاری، “راز ادوین درود” اثر چارلز دیکنز و نمونه‌های بسیاری ازاین‌دست است که می‌توان آن‌ها را در ژانرهای دیگری من‌جمله وحشت یا حادثه‌ای نیز قرارداد.

اگرچه برای داستان‌های جنایی بخش جداگانه‌ای در نظر گرفته می‌شود، اما رمان‌های معمایی (رازآلود) عموماً در این دسته قرار می‌گیرند. پرونده جنایی سخت (Hard Case Crime) یکی از این انواع است.

ژانر فیلم‌هایی چون “۸۸ دقیقه”، “بی‌خوابی”، “شاتر آیلند”، “صخره”، “درخشش”، “روزی روزگاری آناتولی” و بسیاری از فیلم‌های شناخته‌شده سینمایی، نیز جنایی محسوب می‌شود.

گاهی ژانر جنایی درباره مجرمینی است که درواقع وجود ندارند. در این زمان است که ژانر اقتباس وارد حوزه ژانر جنایی شده و داستانی سینمایی تولید می‌کند که “دارو دسته نیویورکی” ساخته مارتین اسکورسیزی ازجمله نمونه‌های خوب این ژانر می‌باشد.

ژانر جنایی همچنین می‌تواند همراه با ژانر کمیک، کمدی جنائی‌هایی را تولید کند که دارای مخاطبان زیادی هم هستند. “دغل‌بازی‌های آمریکایی” ساخته دیوید اوراسل نمونه‌ی بارز این نوع سینما است.

سایر قسمت ها:
قسمت اولقسمت دومقسمت سومقسمت پنجمقسمت ششمقسمت هفتمقسمت هشتمقسمت نهمقسمت دهم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *